قالب وردپرس درنا توس
خانه / یادداشت/گفتگو/گزارش/تحلیل / گفتگو با سپهر سلیمی فعال حقوق حیوانات

گفتگو با سپهر سلیمی فعال حقوق حیوانات

حقوق حیوانات از جمله مسائلی است که همیشه میان افرادی که با حیوانات سروکار داشته‌اند مطرح بوده است و دامپزشکان به عنوان خط مقدم سلامت حیوانات و به تبع آن جامعه‌ی انسانی در رعایت این حقوق که خواسته‌ای جز حیات و سلامتی ندارد، نقشی اساسی دارند. به این منظور  گفتگویی با آقای سپهر سلیمی، فعال حقوق حیوانات، وبلاگ نویس محیط زیستی و دبیر سابق انجمن حمایت از حیوانات اصفهان داریم:

۱- در ابتدا تعریفی کلی از اهمیت حقوق حیوانات داشته باشیم؛ چرا حقوق حیوانات؟
حیوانات هم مثل همه موجودات زنده دارای حق هستند و مهم‌ترین حق هر موجود زنده حق حیات و زندگی در محل زندگی خود است. حقوق حیوانات از طرف ما به آنها اهدا نشده که بتوانیم خودمان سلبش کنیم. اگر نگاهی به اعلامیه‌ی ده ماده‌ای حقوق حیوانات که توسط یونسکو اعلام‌شده‌است، داشته باشیم، در آنجا نیز درباره‌ی حقوق حیوانات ؟؟؟تاکیدشده‌است. در واقع همان‌گونه که انسان‌ها حق دارند حیوانات نیز حق دارند.
ظلم بشر به حیوان و تسلطی که بواسطه‌ی توانایی‌هایش هزاران سال بر حیوانات داشته‌است؛ سبب شده وقتی که صحبت از حقوق حیوانات می‌شود برایمان عجیب باشد.
۲- هرگاه سخن از حقوق حیوانات می‌شود این سوال پیش می‌آید که در جوامع انسانی که هنوز حقوق انسان‌ها به درستی رعایت نمی‌شود چه اولویتی برای حیوانات باید قائل شد؛ شما چه پاسخی دارید؟
این مسئله‌ای که عنوان می‌شود بیشتر ناشی از درک نادرست از موضوع است. هر موجود زنده‌ای حق و حقوقی دارد؛ از طرفی خشونت علیه انسان‌ها ریشه در خشونت علیه حیوانات دارد. به طور کلی نمی‌شود گفت فردی با حیوانات رفتار ترحم‌آمیز و عاقلانه‌ای دارد در حالی که با انسان‌ها رفتار بدی داشته‌است. جمله‌ی معروفی از گاندی است که می‌گوید: ((میزان مدنیت یک جامعه را با معیار رفتار با حیوانات می‌توان سنجید))؛ که نشان‌دهنده‌ی ارتباط این حقوق با یکدیگر است. سالها پیش، زمانی که سیاهان برای حقوقشان می‌جنگیدند بسیاری، آنها را مسخره می‌کردند ولی امروز نژادپرستی مذموم است. تلاش‌های زنان برای رسیدن به حقوقشان نیز همین‌گونه است. در واقع ریشه‌ی تمام بی‌عدالتی‌ها و ظلم‌ها این حس برتری است که در یک گروه ممکن است وجود داشته‌باشد و انسان هم خود را گونه‌ی برتر می‌داند و ظلم به دیگر موجودات و تسلط بی‌چون‌وچرای بر آنها  را حق خود می‌داند. تحقیقات نشان داده است که خشونت علیه حیوانات ؟؟؟می‌تواند باعث خشونت علیه حیوانات شود. تحقیقاتی که بر قاتلین سریالی انجام شده است سابقه‌ی حیوان‌آزاری را در کودکی آن‌ها یافته‌اند. جالب است که از سال ۲۰۱۵ پلیس فدرال ایالات متحده حیوان آزاران را مثل قاتلین تحت پیگرد قرار می‌دهد چرا که برایشان ثابت شده است که این افراد می‌توانند باعث افزایش خشونت در جامعه شوند.
جمله معروفی از جرج آنجل از پیشگامان مبارزه با خشونت علیه حیوانات است که می گوید: 
گاهی از من سوال می‌شود: “چرا این همه وقت و پول خود را صرف صحبت در مورد مهربانی با حیوانات می‌کنی در حالی که این همه خشونت به خود انسان‌ها روامی‌شود؟”. من جواب می‌دهم: «من روی ریشه‌ها کار می‌کنم.»

۳- سبک زندگی چه میزان در کمک به احقاق حقوق حیوانات مؤثر است؟
سبک زندگی به شکل‌های مختلف بر حقوق حیوانات می‌تواند مؤثر باشد اما شاید مهم‌ترین مورد در این زمینه گیاه‌خواری است. بشر سالانه حدود ۷۵ میلیارد حیوان را پرورش و برای تغذیه‌ی خود کشتار می‌کند که این آمار شامل ماهیان چه به صورت آزاد و یا پرورشی نمی‌شوند. این ۷۵ میلیارد دامی که سالانه پرورش داده می‌شود آلودگی‌های محیط زیستی بسیاری نیز تولید می‌کنند؛ هم‌چون گازهای گلخانه‌ای تولیدی، جنگلهای بسیاری که برای مزارع تولید خوراک دام نابود می‌شوند و نیز آلودگی ناشی از فضولات دام‌ها که منابع آبی و نیز منابع خاکی را آلوده می‌کنند. این تا حدی است که گفته می‌شود صنعت دامپروری بزرگترین دشمن بشر از ابتدای خلقت تا به امروز بوده‌‌است. به طور متوسط هر وعده‌ی غذایی گوشتی ده برابر یک وعده غذایی کاملا گیاهی آب مصرف می‌کند. بنابراین نشان می‌دهد سبک غذایی گوشت‌خواری چه اثرات بزرگ و جبران‌ناپذیری بر زندگی بشر می‌گذارد و در واقع اگر این موضوع حل شود تاثیرات بسیاری بر محیط‌زیست و نیز حیوانات می‌گذارد.
۴- نظر شما درباره‌ی رشد پناهگاه‌های حیوانات چیست و پناهگاه‌های حیوانات به شکلی که در ایران می‌بینیم؛ به چه میزان با استانداردها فاصله دارند؟
پناهگاه‌ها زمانی در ایران به وجود آمدند که با رشد جمعیت حیوانات شهری مواجه شدیم. طی سال‌ها شهرداری‌ها آن‌ها را با روش‌های مختلف می‌کشتند. این حیوانات بیشتر شامل سگ، گربه و موش بودند و مساله اصلی هم که سگ بود معمولا با سلاح گرم کشته می‌شدند و این تبعات اجتماعی داشت.

سگ‌کشی باعث ترس مردم و نیز ایجاد سر و صدا می‌شد. هم‌چنین ممکن بود تیرها به خطا برود و باعث خسارات جانی و مالی برای شهروندان گردد کما ا

بخشی از این پیشرفت‌ها حاصل تلاش حامیان حقوق حیوانات است، بخشی حاصل فعالیت گروه‌ها، سازمان‌ها و NG

‏Oهاست و بخشی هم رسانه‌ها؛ از روزنامه‌ها تا شبکه‌های مجازی است. به طور مشخص اما باید به کمپین «سیرک نه» اشاره کنم که از سال ۱۳۹۵ ایران جزو معدود کشورهای پیشگام در ممنوعیت استفاده از حیوانات حیات‌وحش در سیرک‌ها شد. در دیگر مسائل نیز نیاز داریم تا همه‌ی گروه‌های اجتماعی در کنار هم باشیم تا بتوانیم یک‌صدا فرهنگ حمایت از حقوق حیوانات را جلو ببریم.
۸- سخن آخر…
این مصاحبه در نشریه‌ی دانشجویان دامپزشکی منتشر می‌شود و دامپزشکان همانطور که همه می‌دانیم نقش بسیار مهمی در پیوند میان انسان و حیوان ایفا می‌کنند. متاسفانه در بسیاری موارد این اتفاق نیفتاده‌است و گاه حتی خلاف آن دیده می‌شود. به این معنی که این دامپزشکان نه تنها اهداف حقوق حیوانات را پیش نبرده‌اند که گاه؛ نگاه کالاگونه به حیوانات را القا می‌کنند. بخشی از این به دلیل سیستمی است که دامپزشکانی تربیت می‌کند که به حیوانات تنها به عنوان وسیله‌ای برای کسب درآمد نگاه می‌کنند و این فضای حقوق حیوانات در ایران را بسیار آسیب‌پذیر ساخته‌است. ما از دامپزشکان می‌خواهیم در ارتباط با حیوانات، مسائل حقوقی را رعایت کنند، از آزمایش‌های غیرضروری روی حیوانات اجتناب کنند، به تاثیرات مخرب و زیان‌بار صنعت دامپروری توجه کنند و حیوانات را برای خودشان دوست داشته باشند و نه برای فرصت شغلی. امیدواریم در آینده شاهد نسل‌هایی از دامپزشکان باشیم که نگاهی درست به مسائل حیوانات و حقوق حیوانات داشته باشند.

 

مصاحبه‌کننده: علی حقیقی زاده

منبع: نشریه دانشجویی پاوت

مطلب پیشنهادی

یادداشت؛ مطالبه گری دامپزشکی به قلم سید علی موسوی

کانال نشریات کرمان روز پنجشنبه با انتشار یادداشتی با عنوان ‘مطالبه گری دامپزشکی’ به قلم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *